26 січня 2022 року на Чернігівщині офіційно розпочався виборчий процес проміжних виборів народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі №206 у зв'язку зі смертю нардепа Антона Полякова (депутатська група «За майбутнє», до того  фракція «Слуга народу»). Попри те, що станом на 4 лютого 2022 року Центральна виборча комісія офіційно не зареєструвала жодного кандидата, Громадянська мережа ОПОРА вже зафіксувала прояви активності в окрузі з боку ймовірних майбутніх кандидатів та політичних партій — потенційних суб'єктів виборчого процесу.

Публікації у засобах масової інформації, розміщення друкованих матеріалів із зображеннями потенційних кандидатів на носіях зовнішньої реклами, поширення друкованої «агітаційної» продукції з наметів, використання благодійних фондів — ці та інші способи «самопіару» використовують потенційні кандидати у виборчому окрузі №206. Громадянська мережа ОПОРА нарахувала близько десяти ймовірних учасників виборчих перегонів на Чернігівщині та зафіксувала їхні перші спроби «агітаційної» діяльності.

Потенційні кандидати на Чернігівщині: публічні заяви та прояви «самопіару»

Перші ознаки передвиборної активності окремих політичних партій та їх представників на території виборчого округу №206 ОПОРА виявила наприкінці 2021 року. А деякі потенційні кандидати розпочали свою піар-кампанію на носіях зовнішньої реклами та в соціальних мережах ще восени.

Популяризація майбутніх кандидатів задля підвищення їх впізнаваності серед виборців — явище не нове. Політики, які виявили бажання балотуватися, намагаються в такий спосіб нагадати про себе чи заявити про свій намір брати участь у виборах.

Ще до офіційного старту виборчого процесу чи реєстрації кандидатів на Чернігівщині в публічному просторі почали з’являтися заяви певних політичних сил та політиків про їх імовірну участь у виборах. Активізація партій та ймовірних кандидатів саме в межах виборчого округу №206 також дозволяє оцінити наміри потенційних суб’єктів виборчого процесу щодо їх можливого балотування. 

Представники ОПОРИ зафіксували перші публічні заяви політиків про намір балотуватися у виборчому окрузі №206, заяви політичних партій щодо наміру висувати кандидатів для участі у проміжних виборах та прояви публічної активності ймовірних кандидатів. Зважаючи на це, серед офіційних кандидатів на Чернігівщині ми згодом можемо побачити самовисуванця Сергія Гаруса, спільного потенційного кандидата від партій «УДАР» та «Рідний дім» Олександра Ломаку, представника «Національного корпусу» Олександра Тарнавського, потенційного кандидата від партії «Наш край» Олександра Демиденка, представника партії «Народовладдя» Олега Робейка, ймовірного кандидата від партії «Слуга народу» Володимира Левіна, представника партії ВО «Батьківщина» Дмитра Нікітіна та громадського активіста Олександра Гашпара, який навіть розпочав збір коштів на свою майбутню кампанію.

Одним із можливих кандидатів у виборчому окрузі №206 є Сергій Гарус, білборди з портретом якого представники ОПОРИ фіксували біля магістралі в межах округу ще восени. Раніше Гарус входив до команди нинішнього міського голови Чернігова. Після перемоги Владислава Атрошенка на виборах у 2015 році потенційний кандидат певний час очолював КП «Паркування і ринок». В 2016 році на проміжних виборах в ОВО №206 він був кандидатом від «Блоку Петра Порошенка» і набрав 0,48% голосів. Згодом він переміг на виборах голови Іванівської територіальної громади, яку очолював до 2020 року. Запам’ятався Сергій Гарус тим, що під час виборчого процесу фіксували факти роздавання рису виборцям від його імені.    

24 січня на новинних сайтах Чернігова з’явилися матеріали про те, як Сергій Гарус, голова ГО «Спортивно-технічний клуб "Чернігів Карт"», дорікав місцевій владі за відсутність підтримки технічних видів спорту.

Про те, що партія «Рідний дім» висуватиме кандидата у виборчому окрузі №206, міський голова Чернігова Владислав Атрошенко заявив у стінах міської ради під час засідання 19 жовтня 2021 року. Втім, про наміри брати участь у виборах він заявляв і раніше. 30 липня відбувся «Форум Єдності» партій «Рідний дім» та «УДАР», під час якого Владислав Атрошенко повідомив, що «Рідний дім» піде на вибори до Верховної Ради разом із партією «УДАР Віталія Кличка».

Головою обласної організації партії «УДАР» нині є Олександр Ломако, чинний секретар Чернігівської міської ради, обраний від «Рідного дому». Вже згодом у Чернігові та за його межами з’явились інформаційні постери з логотипами партій «Рідний дім» та «УДАР». Зокрема, плакати були розміщені на носіях зовнішньої реклами (білбордах) та зупинках громадського транспорту. Вони містили інформацію про роботу відкритого офісу із зазначенням адреси та номерів телефонів.

Протягом січня в Чернігові тричі змінювалися білборди з зображенням Олександра Ломаки. Спочатку це були новорічні привітання — індивідуальні та спільні з міським головою, а наприкінці січня вони з'явилися в жовтому кольорі із загальною тенденцією «облаштовано у 2020 році», «відремонтовано у 2019 році» тощо.

Також Олександр Ломако запрошував мешканців двох громад округу — Іванівської та Михайло-Коцюбинської — на святкування Водохреща. В оголошеннях ішлося про пригощання кулішем та солодощами, організовану музичну програму саме від його імені.

Під час форуму «За нові можливості Чернігівщини», який відбувся 25 січня, представники органів місцевого самоврядування спільно висунули його кандидатом в депутати у виборчому окрузі №206. Владислав Атрошенко та Олександр Ломако підписали меморандум про співпрацю. У ньому вони закріпили тези, які мають стати основою для роботи народного депутата в окрузі.

Про наміри балотуватися на своїй сторінці у соцмережі Facebook також оголосив керівник місцевого осередку «Національного корпусу» Олександр Тарнавський. У своїй заяві він повідомив, що замість підкупів та реклами пропонуватиме своїм виборцям «щирість та проукраїнську позицію».

Із 26 січня на вулицях Чернігова з'явилися намети потенційного кандидата Олександра Демиденка від політичної партії «Наш край». Звідти поширюють агітаційні газети та пропонують усім охочим підписати Петицію до Президента України про встановлення розміру тарифів. Потенційний кандидат також використовує політичну рекламу у Facebook і активно зустрічається з мешканцями округу. Олександр Демиденко — депутат Чернігівської обласної ради VIII скликання від партії «Наш край».

Напередодні Нового року на території Чернігова, яка належить до округу №206, з'явилися білборди з логотипом партії ВО «Батьківщина» та зображенням імовірного кандидата на виборах 27 березня Дмитра Нікітіна. А вже 21 січня чернігівські новинні сайти повідомили, що лідерка партії Юлія Тимошенко призначила в чернігівську парторганізацію антикризового менеджера, завдання якого — перезавантажити партійну структуру, зробити її максимально ефективною та підготувати партійну організацію до майбутніх парламентських виборів. За даними ЗМІ, саме Дмитро Нікітін співпрацював із командою чернігівської «Батьківщини» та народним депутатом Валерієм Дубілем під час реалізації проєкту з допомоги медичним установам області та медичним працівникам у боротьбі з епідемією коронавірусу. Тепер Дмитро Нікітін переходить до публічної політики і буде займатися розвитком партійної організації.

23 грудня 2021 року на сторінці політичної партії «Народовладдя» у Facebook в дописі опубліковано намір політичної сили брати участь у виборах на Чернігівщині. Заявила політсила і про кандидата М Олега Робейка. Як повідомляє сама партія, він — правозахисник, профспілковий лідер та «викривач корупції». У 2020 році Ромейко з колегами заснував Профспілку «Громадське здоров'я», яка захищає права працівників медицини та фармації (за першою спеціальністю Олег Робейко — фармацевт). Разом із головою партії «Народовладдя» Юрієм Левченком він бере участь у розслідуванні Урядом США корупції в одній з транснаціональних фармацевтичних корпорацій, яка здійснює збут на території України.

Також 1 лютого на своїй сторінці у Facebook про готовність балотуватися у виборчому окрузі №206 заявив громадський активіст Олесандр Гашпар. Він запропонував свою передвиборчу програму, а також розмістив банківські реквізити для збору коштів на заставу.

Активіст відомий тим, що проводить власні розслідування можливих зловживань місцевих чиновників. Наприклад, він запитував у міській раді табель відпрацьованого часу Олександра Ломаки. Як пояснив активіст, це потрібно для уточнення, в який саме час той перебував у громадах округу під час святкування. Також він відомий спільними прямими ефірами у Facebook з опозиційною депутаткою Мариною Рейко («Європейська Солідарність»), екскандидаткою в нардепи у цьому ж окрузі, яка балотувалася у 2019 році

Олександра Гашпара свого часу визнали винним у завданні легких тілесних ушкоджень водію КП «Зеленбуд», оштрафували на 1700 гривень і звільнили від цього покарання через закінчення строку давності. Таке рішення 24 червня 2021 року ухвалив Деснянський районний суд м. Чернігова. Також він подавав адміністративний позов до суду щодо визнання протиправним рішення міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки про обмеження перевезення пільгових категорій. Позов повністю задовільнили. 

Станом на початок лютого офіційно не заявляла про висування свого кандидата політична партія «Слуга народу». У політичній силі наразі утримуються від коментарів, хто ж може представляти партію на проміжних виборах як кандидат. Тому у цьому питанні ще деякий час буде зберігатись інтрига. Втім, у засобах масової інформації та публічному просторі вже почали з’являтися перші здогадки, хто міг би стати таким кандидатом від провладної партії.

Ризики порушення вимог законодавства: «благодійність», «кишенькові медіа», «чорний піар» та тиск на кандидатів

Дочасна передвиборна активність потенційних кандидатів і політичних партій — імовірних учасників виборчих перегонів — дає розуміння того, що не усі майбутні суб'єкти виборчого процесу готові «грати за правилами». Наявність перших ознак порушення строків передвиборної агітації, закріплених у Законі України «Про вибори народних депутатів України», тягне за собою і низку можливих ризиків зловживання недоліками чинного законодавства.

Окремі потенційні кандидати, які не поспішають подавати документи до ЦВК для їх офіційної реєстрації, вже розгорнули «агітаційну» кампанію з використанням носіїв зовнішньої реклами, засобів масової інформації та наметів, звідки поширюють першу «агітаційну» продукцію, а також активізували діяльність благодійних фондів.

Зокрема, Благодійний фонд «Наш край», який пов’язують із однойменною політичною партією, вже розпочав активну діяльність щодо поширення серед виборців округу продуктових пакетів. 27 грудня біля Міського палацу культури містянам, які, за інформацію місцевих активістів, мають прописку в окрузі №206, роздавали продукти від нардепа Сергія Шахова з маркуванням політичної партії «Наш край». Заяви на отримання благодійної допомоги, а також анкети з запитаннями про адресу виборчої дільниці та досвід участі у виборчих кампаніях від благодійного фонду Сергія Шахова почали розповсюджувати у Чернігові та Чернігівському районі ще в листопаді.

Ще один благодійний фонд, який активізувався перед стартом виборчої кампанії, — «Поліський оберіг». Нині його діяльність може бути пов’язана з потенційним кандидатом від партій «УДАР» та «Рідний дім» Олександром Ломаком, оскільки 30 грудня 2021 року у виданні «Чернігів City» повідомляли про те, що «засновник фонду Владислав Атрошенко ініціює нове життя фонду і передає в руки секретаря Чернігівської міської ради».

Благодійний фонд «Поліський оберіг» вже використовувався на проміжних виборах народних депутатів 2016 року. У травні 2016-го тодішній потенційний кандидат Максим Микитась очолив фонд за погодженням засновника організації. «Поліський оберіг» активно включився у виборчу кампанію та став домінантним у кампанії кандидата. Максима Микитася обрали нардепом, і суттєву роль у цьому відіграло матеріальне стимулювання виборців.

Нині ситуація може повторитися вже на користь іншого потенційного кандидата. 23 грудня 2021 року благодійний фонд «Поліський оберіг» відсвяткував своє десятиріччя. Напередодні чергових проміжних виборів у виборчому окрузі №206 Владислав Атрошенко представив нового координатора фонду — секретаря Чернігівської міської ради Олександра Ломака. Потенційний кандидат Олександр Ломако анонсував розширення географії соціальних проєктів фонду та долучення до роботи координаторів у громадах області. Місцевими координаторами стали представники та голови громад винятково округу №206. Офіційно директоркоюм фонду є Регіна Гусак, директорка какомунального закладу «Чернігівський навчально-реабілітаційний центр №2».

«Поліський оберіг» активізував роботу на Чернігівщині і вже відзначився програмою «Рука допомоги», яку ініціював Олександр Ломако. В межах програми багатодітним родинам, літнім людям та людям з інвалідністю передавали гуманітарну допомогу, а дитячі садочки та школи отримали меблі, іграшки, канцелярські товари, у громадах проводили безкоштовні медичні обстеження.

Ще один благодійний фонд, пов’язаний із потенційним кандидатом, — «Малюй майбутнє». Фонд висвітлює активність Костянтина Мегема. Зокрема, на офіційному сайті фонду протягом січня з’являлися новини про те, як Костянтин Мегем від імені фонду передав сертифікат на 60 тис. грн Федерації плавання Чернігівської області, а також 37,5 тис. грн — на лікування постраждалому в автотрощі на Чернігівщині для придбання медичних засобів.

Щодо медіаринку області, то низка видань та телеканалів виявляють прихильність до тієї чи іншої політичної сили. Так, активісти неодноразово звинувачували комунальний телеканал «Новий Чернігів» у замовних матеріалах на користь партії «Рідний дім» та чинного міського голови Владислава Атрошенка. Газета «Деснянська правда» вже розмістила піар-матеріал про форум, на якому Олександра Ломака представили як кандидата від партії «Рідний дім». Перша сторінка газети із зображенням чернігівського міського голови й потенційного кандидата стала сітілайтом, який розміщують на зупинках громадського транспорту.

Ще одне видання, пов’язане із діяльністю політичної партії, — «Чеline». Сайт розпочав роботу у 2016 році і нині випускає власні відеоновини (Cheline TV). Керівником ТОВ «Челайн медіа груп» є Павло Солодовник, депутат Сновської міської ради від політичної партії «Наш край» та помічник народного депутата Бориса Приходька (ОВО №210, депутатська група «Довіра»). Тож, імовірно, є ризик, що протягом виборчої кампанії видання буде більш лояльним до кандидата від партії «Наш край». 28 січня, наприклад, на сайті було опубліковано новину про те, що саме за ініціативи Олександра Демиденка створено петицію до Президента про зменшення тарифів.

У публічному просторі також почали з’являтися повідомлення про можливий тиск на потенційних кандидатів. Зокрема, 26 грудня лідер партії «Рідний Дім» Владислав Атрошенко заявив про тиск з боку Офісу Президента України з метою відмови від висунення свого представника на окрузі.

Також ОПОРА на Чернігівщині зафіксувала уже перший факт поширення інформації з елементами «чорного піару» проти потенційного кандидата Олександра Ломаки. Відтак, можливо, під час виборчої кампанії кандидати та представники їхніх команд будуть зловживати «брудними» виборчими технологіями, пов’язаними з поширенням дискредитуючої та маніпулятивної інформації про своїх опонентів.

Нагадаємо, впродовж усього виборчого процесу в окрузі №206 працюватиме гаряча лінія Громадянської мережі ОПОРА. Закликаємо всіх виборців інформувати спостерігачів про порушення: +38 067 720 16 68.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить кампанію спостереження за проміжними виборами народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі №206, які відбудуться 27 березня. З початку виборчого процесу свою роботу вже розпочали довготермінові спостерігачі, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі на дільницях. Повідомляйте спостерігачів про виборчі порушення за номером гарячої лінії: +38 067 720 16 68. Оперативні новини щодо спостереження читайте також на Facebook-сторінці ОПОРА Чернігів: www.facebook.com/opora.chernihiv