Opora

Лідерами по розміщенню матеріалів з ознаками «джинси» в херсонських ЗМІ стали потенційні кандидати в Президенти Юлія Тимошенко  (55%), Олег Ляшко (22%) та Роман Безсмертний (11%).

Довготермінове спостереження Громадської мережі ОПОРА у Херсонській області включає у себе, в тому числі і аналіз газет, які виходять у районах та містах області, крім обласного центру. У 5 випусках за листопад-початок грудня аналізувались як інформаційні повідомлення, так і матеріали, які мають ознаки замовних та одночасно поширюються у більшості ЗМІ чи певному територіальному сегменті.

Лідером з розміщення матеріалів з ознаками «джинси» є Юлія Тимошенко. 55% з проаналізованих матеріалів з ознаками замовності присвячені саме їй.  Окрім кількості, вона є лідером по охопленню – статті систематично і рівномірно розміщені в усіх 5 випусках районних та міських газет області. Переважна більшість матеріалів спрямована на критику влади щодо тарифів («Люди покладаються на Тимошенко у питаннях зниження тарифів», «Цей злочин нікому не зійде з рук»), просуванні її концепції вирішення збройного конфлікту («Тимошенко знає, як навести лад в армії та завершити війну», «Стратегія миру від Тимошенко») та результати соціологічних досліджень, які показують її лідеркою президентських перегонів («Соціологія довела: Тимошенко об’єднає країну»).

11 12 2018 kherson djinsa111 12 2018 kherson djinsa2

Другим, але зі значним відривом від лідерки по кількості матеріалів став Олег Ляшко. Йому присвячено 22% матеріалів з ознакою замовності. Його команда розмістила декілька матеріалів, переважно пов’язаних з критикою влади у сфері тарифів та дій, направлених на врегулювання збройного конфлікту. Команда Олега Ляшка зреагувала на введення військового стану у Херсонській області та розмістила матеріал щодо успішності дій лідера радикалів у обмеженні запровадження військового стану і врахуванні пропозицій – «Поправки Ляшка до президентського указу були ухвалені». («Ляшко захистив українців від агресії та диктатури»).

11 12 2018 kherson djinsa3

Одразу у багатьох ЗМІ було розміщено промоматеріали про візити Романа Безсмертного до Херсонської області, що забезпечило йому третє місце з 11% матеріалів, що мають ознаки «джинси». Але окрім висвітлення візиту матеріалів більше не було.

Усі інші потенційні кандидати обмежилися епізодичним та фрагментованим розміщенням інформації – Сергій Тарута , Ірина Богословська, Ольга Богомолець, Олександр Шевченко.

За звітній період не виявлено прямої «джинси» за інших кандидатів, включаючи і чинного Президента. Розміщені матеріали зі згадками Петра Порошенка, Володимира Гройсмана доволі часто носять новинний характер і пов’язані з важливими подіями в країні (наприклад, введення військового стану). Водночас присутні матеріали, які прямо не роблять промо Президенту, але намагаються поставити акцент на певних позитивних тенденціях та стабілізації ситуації в країні. («Україні вдалось уникнути дефолту»).

Серед потенційних кандидатів до Верховної Ради лідерами з розміщення матеріалів з ознаками «джинси» по округам можна виділити по 185-му округу - чинний депутат Верховної Ради Сергій Хлань (25%) та депутат Херсонської обласної ради Павло Філіпчук (30%).

11 12 2018 kherson djinsa4

Лідерами по розміщенню матеріалів щодо 184-го округу є депутат обласної ради Ігор Колихаєв (14%) та народний депутат Іван Вінник (6%). Варто зазначити, що матеріали про них носять більше інформаційний характер про відвідування округу або благодійність від імені кандидата. По 186-му виборчому округу героями матеріалів з ознаками «джинси» є депутат обласної ради Василь Зеленчук (10%) та заступник голови ОДА Євген Рищук (6%). Матеріали переважно описують благодійну діяльність, активності на окрузі або анонсують акції та послуги, які депутати і їх фонди надають населенню. Потенційні кандидати у своїх матеріалах максимально дистанціюються від політики, намагаються не зазначати свою партійну та фракційну приналежність, максимально акцентують увагу на власній успішності у вирішенні проблем жителів округу.

За період моніторингу зафіксовано 3 «хвилі» негативних матеріалів з ознакою замовності про потенційних кандидатів. 2 – проти Юлії Тимошенко («Офшорні ломбарди Тимошенко» та «Кремль посипає Тимошенко порошком»/«Ехо Москви докотилось і до України»). У матеріалах її звинувачують у корупційних схемах та відмиванні коштів та прямому представництві позицій та інтересів російського президента в Україні.

11 12 2018 kherson djinsa5

Другим об’єктом негативу стали можливі кандидати від шоу-бізнесу – Володимир Зеленський та В’ячеслава Вакарчук. У матеріалі «Слуга народу? Ні, маріонетка Коломойського» зазначено їх залежність та неспроможність стати самостійними та дієвими політичними фігурами.

«На жаль, практики ігнорування строків виборчого процесу, приховування джерел фінансування агітаційної діяльності, маніпуляції та популізм у текстах продовжують лишатися ключовим елементом політичної культури кандидатів та політичних сил, вчергове ставлячи можливих кандидатів у нерівні умови», - коментує координатор довготермінового спостереження Громадянської мережі ОПОРА в Херсонській області Максим Єлігулашвілі.

Громадянська мережа ОПОРА нагадує, що прихована реклама забороняється українським законодавством. У Законі «Про рекламу» (стаття 9, частина 3) це питання регулюється так: «Інформаційний, авторський чи редакційний матеріал, в якому привертається увага до конкретної особи чи товару та який формує або підтримує обізнаність та інтерес глядачів (слухачів, читачів) щодо цих особи чи товару, є рекламою і має бути вміщений під рубрикою «Реклама» чи «На правах реклами». Прихована реклама прямо забороняється частиною 5 цієї ж статті.

За коментарями звертайтеся:

Максим Єлігулашвілі, координатор довготермінового спостереження Громадянської мережі ОПОРА в Херсонській області

тел.: 066 62 44077

Громадянська мережа ОПОРА в Херсонській області

email: oporakherson2015@gmail.com

Веб-сайт| Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)

facebook logos PNG19750 greytwitter PNG29 grey2instagram greyyoutube PNG19 greyOPORA Githubtelegram PNG34 greyAndroid grey

Статті/блоги

  • 13 січня 2019Роман ГривінськийОбіцянки, чорний піар, креатив: як політики використовують рекламу в соціальних мережахПротягом грудня – першої половини січня спостерігачі ОПОРИ в Києві фіксували й аналізували оплачені повідомлення та ролики у Facebook, Youtube та Instagram. Порошенко святкує Новий рік на Софійській площі. Тимошенко обіцяє зняти президентську недоторканність. Богословська рекламує авторський канал на Youtube. Андрій Садовий рятує котиків. Про ці та інші тренди політичної...  
  • 13 січня 2019Василина Боруцька, Катерина ШарпатаТОП-5 конфліктів волинських осередків партій на старті виборчих перегонівПеред стартом виборчої кампанії та після початку виборчого процесу волинські осередки політичних партій робили публічні заяви стосовно опонентів чи конфліктів всередині власної організації. Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА на Волині проаналізували «найгучніші» конфлікти, які широко обговорювали у волинському політичному просторі, у мережі...  
  • 13 січня 2019Віктор Пічугін, Микола ЗінченкоМажоритарники проти списочників: як харківські нардепи відпрацювали 4 рокиНародні депутати є представниками українського народу, які діють в його інтересах під час законодавчого процесу. Вони беруть участь в обговоренні та прийнятті законів, у політичних дебатах під час виступу з парламентської трибуни, в реалізації права на депутатські запити та звернення. Напередодні першого пленарного засідання в 2019 році...  
  • 11 січня 2019Сергій Макаренко, Андрій ЧернегаЯк Черкащина обирала Президента: ретроспективаЦьогоріч всьоме з часів здобуття нашою країною незалежності українці обиратимуть Президента. Черговий виборчий процес глави держави уже стартував. Нині кандидати подають документи для реєстрації.  
  • 11 січня 2019Олена ЧернецькаКандидат на пост Президента збирає персональні дані для шоу «Дружина для Президента» без згоди виборцівВиборча компанія офіційно стартувала 31 грудня 2018 року. Закон України «Про вибори Президента України» прямо пов’язує можливість розпочати передвиборну агітацію із датою реєстрації особи кандидатом на пост Президента України у ЦВК.  
  • 09 січня 2019Юлія ЛисенкоПропозиція перенести центр виборчого округу №40 на ДніпропетровщиніСпостерігачі Громадянської мережі ОПОРА дослідили доцільність зміни центру виборчого округу №40 на Дніпропетровщині, що дозволить комісіям зекономити 58 годин робочого часу.  
  • 05 січня 2019Галина Сегеда«Волею народу», а не «чиєюсь примхою» обирається ПрезидентУ ЗМІ, соціальних мережах та «на кухнях» лунають категоричні, навіть екстремістські думки про те, що деяким політикам треба заборонити балотуватись, декого прогнати, а декого кудись кинути, деякі телеканали закрити, деяку політичну агітацію палити, а деякі категорії виборців позбавити права голосу.  
  • 02 січня 2019Роберт ЛорянМонастирищенська міська рада: один голос і ти депутат (Черкащина)Нещодавно, ми розповідали, як отримали протоколи Монастирищенської міської ради. Так ось, проаналізувавши протоколи, ми виявили, що результати виборів були сфальсифіковані, внаслідок чого дві партії отримали по одному додатковому мандату.   
  • 31 грудня 2018Андрій СавчукЯк користуватись бюджетними коштами у сезон виборів: лайфхаки для депутатівЯк користуватись бюджетними коштами у сезон виборів: лайфхаки для депутатів 31 грудня в Україні офіційно стартують президентські вибори, які з невеликою перервою переростають у парламентські. Часу ще ніби вдосталь, але невпинна робота на політичній ниві давно кипить. У цьому матеріалі ми б хотіли розповісти про те, як за допомогою бюджетних...  
  • 31 грудня 2018Марія ДомськаЯк політики використовують онлайн-маркетинг у соціальній мережі Facebook в сегменті Тернопільщини?Соціальна мережа Facebook давно перестала бути онлайн-простором тільки для особистого спілкування. Сьогодні – це платформа для швидкого та масштабного поширення інформації, а також – сприятливе середовище для реклами, чим успішно користуються власники бізнесу, маркетологи, різні спільноти та просто зацікавлені особи. Ще у червні 2017 року...  
Усі статті

© Громадянська мережа ОПОРА 2006-2018