Opora

 

Нещодавно, ми розповідали, як отримали протоколи Монастирищенської міської ради. Так ось, проаналізувавши протоколи, ми виявили, що результати виборів були сфальсифіковані, внаслідок чого дві партії отримали по одному додатковому мандату.

Усе відбулося під час розподілу мандатів.

Монастирищенська міська виборча комісія вірно підсумувала загальну кількість голосів, підрахувала відсотки та безпомилково визначила виборчу квоту, але з розподілом мандатів не склалося.

З інфографіки видно, що Аграрна партія та Демократична партія України отримали по одному зайвому мандату. Один з двох мандатів повинна була одержати Партія Ветеранів Афганістану, а ось інший, відповідно до Закону України “Про місцеві вибори”, мав залишитися вакантним. Чому саме так, отримаємо відповідь розібравши, як повинен був відбутися розподіл мандатів на виборах до Монастирищенської міськради.

Після визначення виборчої квоти, Монастирищенська міська виборча комісія, поділивши кількість голосів на виборчу квоту, повинна була отримати число, ціла частина якого визначає кількість отриманих мандатів.

Розподіл мандатів за цілими частинами

ПартіяКількість голосівКількість голосів/виборча квотаМандатів цілих
Всього33192622
БПП Солідарність5234.09704
Радикальна партія Олега Ляшка4983.90113
Батьківщина4733.70533
Аграрна партія4473.50163
Демократична партія4433.47033
Справедливість3873.03163
Партія Ветеранів Афганістану3442.69472
Партія Простих людей Сергія Капліна2041.59801

Як видно з таблиці, за цілими числами виборча комісія повинна була розподілити 22 з 26 мандатів. Решту – 4 мандати – відповідно за дробовими залишками.

Розподіл мандатів за дробовими залишками

ПартіяМандатів цілихДробовий залишокМандатів за дробовим залишкомМандатів всього
Всього224426
БПП Солідарність40.097004
Радикальна партія Олега Ляшка30.901114
Батьківщина30.705314
Аграрна партія30.501603
Демократична партія30.470303
Справедливість30.031603
Партія Ветеранів Афганістану20.694713
Партія Простих людей Сергія Капліна10.598012

Чотири партії з найбільшими дробовими залишками повинні були отримати по одному додатковому мандату та остаточно розподілити всі мандати. Але у зв’язку з тим, що виборчий список Партії простих людей Сергія Капліна складався лише з одного кандидата, то останнє місце в раді повинно було залишитись вакантним.

ч. 8 ст. 86. Якщо кількість депутатських мандатів, отриманих місцевою організацією партії, є більшою за кількість кандидатів у депутати у виборчому списку цієї місцевої організації партії у відповідному багатомандатному окрузі, депутатські мандати залишаються вакантними до проведення чергових або позачергових виборів.

Отже, внаслідок невірного розподілу мандатів, до Монастирищенської міської ради потрапили:

 • Шамрай Наталія Степанівна – кандидатка від Аграрної партії України;
 • Подолянюк Микола Васильович – кандидат від Демократичної партії України.

Натомість кандидат від Партії Ветеранів Афганістану – Ціпура Юрій Олександрович – втратив свій законний мандат.

Перший кандидат?

Але повернімося до Партії простих людей Сергія Капліна.

Як ми вже наголошували, партійний список складався лише з одного кандидата – Комара Ігоря Миколайовича. Логічно було б припустити, що він мав статус першого кандидата, але це не зовсім так. Згідно з інформацією на сайті ЦВК, Комар І. М. балотувався до міської ради в четвертому окрузі та отримав лише 1 голос.

Таку ж інформацію ми отримали з протоколів про підсумки голосування до Монастирищенської міської ради. Так, у протоколі Комар І. М. одночасно значиться і як перший кандидат (лідер партійного списку), і як кандидат від партії у 4-му окрузі.

Але це не єдина річ, яка зацікавила нас у протоколі.

Куди зникли виборці?

У четвертому окрузі, з 232 виборців, включених до списку, лише 8 чоловік отримали бюлетені та взяли участь у голосуванні. Тобто явка становила 3%, тоді як середня явка в інших округах складала більш як 40%.

Виникає запитання: що ж таке сталося у Монастирищі в жовтні 2015 року, що в четвертому окрузі лише 8 з 232 виборців взяли участь у виборах? Відповіді на яке, у нас, на жаль, немає.


Один з головних шляхів щодо недопущення проявів подібних фальсифікацій – це вчасно надані, повні та детальні виборчі дані. Але на даний час уся виборча інформація з місцевих виборів зберігається (або знищується, як у Кривому Розі) в архівних установах, для отримання якої потрібно витратити чимало часу та ресурсів.

FB 5Instagram 2Telegram 3Twitter 7Youtube 4Github 6

Статті/блоги

 • 13 січня 2019Роман ГривінськийОбіцянки, чорний піар, креатив: як політики використовують рекламу в соціальних мережахПротягом грудня – першої половини січня спостерігачі ОПОРИ в Києві фіксували й аналізували оплачені повідомлення та ролики у Facebook, Youtube та Instagram. Порошенко святкує Новий рік на Софійській площі. Тимошенко обіцяє зняти президентську недоторканність. Богословська рекламує авторський канал на Youtube. Андрій Садовий рятує котиків. Про ці та інші тренди політичної...  
 • 13 січня 2019Василина Боруцька, Катерина ШарпатаТОП-5 конфліктів волинських осередків партій на старті виборчих перегонівПеред стартом виборчої кампанії та після початку виборчого процесу волинські осередки політичних партій робили публічні заяви стосовно опонентів чи конфліктів всередині власної організації. Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА на Волині проаналізували «найгучніші» конфлікти, які широко обговорювали у волинському політичному просторі, у мережі...  
 • 13 січня 2019Віктор Пічугін, Микола ЗінченкоМажоритарники проти списочників: як харківські нардепи відпрацювали 4 рокиНародні депутати є представниками українського народу, які діють в його інтересах під час законодавчого процесу. Вони беруть участь в обговоренні та прийнятті законів, у політичних дебатах під час виступу з парламентської трибуни, в реалізації права на депутатські запити та звернення. Напередодні першого пленарного засідання в 2019 році...  
 • 11 січня 2019Сергій Макаренко, Андрій ЧернегаЯк Черкащина обирала Президента: ретроспективаЦьогоріч всьоме з часів здобуття нашою країною незалежності українці обиратимуть Президента. Черговий виборчий процес глави держави уже стартував. Нині кандидати подають документи для реєстрації.  
 • 11 січня 2019Олена ЧернецькаКандидат на пост Президента збирає персональні дані для шоу «Дружина для Президента» без згоди виборцівВиборча компанія офіційно стартувала 31 грудня 2018 року. Закон України «Про вибори Президента України» прямо пов’язує можливість розпочати передвиборну агітацію із датою реєстрації особи кандидатом на пост Президента України у ЦВК.  
 • 09 січня 2019Юлія ЛисенкоПропозиція перенести центр виборчого округу №40 на ДніпропетровщиніСпостерігачі Громадянської мережі ОПОРА дослідили доцільність зміни центру виборчого округу №40 на Дніпропетровщині, що дозволить комісіям зекономити 58 годин робочого часу.  
 • 05 січня 2019Галина Сегеда«Волею народу», а не «чиєюсь примхою» обирається ПрезидентУ ЗМІ, соціальних мережах та «на кухнях» лунають категоричні, навіть екстремістські думки про те, що деяким політикам треба заборонити балотуватись, декого прогнати, а декого кудись кинути, деякі телеканали закрити, деяку політичну агітацію палити, а деякі категорії виборців позбавити права голосу.  
 • 02 січня 2019Роберт ЛорянМонастирищенська міська рада: один голос і ти депутат (Черкащина)Нещодавно, ми розповідали, як отримали протоколи Монастирищенської міської ради. Так ось, проаналізувавши протоколи, ми виявили, що результати виборів були сфальсифіковані, внаслідок чого дві партії отримали по одному додатковому мандату.   
 • 31 грудня 2018Андрій СавчукЯк користуватись бюджетними коштами у сезон виборів: лайфхаки для депутатівЯк користуватись бюджетними коштами у сезон виборів: лайфхаки для депутатів 31 грудня в Україні офіційно стартують президентські вибори, які з невеликою перервою переростають у парламентські. Часу ще ніби вдосталь, але невпинна робота на політичній ниві давно кипить. У цьому матеріалі ми б хотіли розповісти про те, як за допомогою бюджетних...  
 • 31 грудня 2018Марія ДомськаЯк політики використовують онлайн-маркетинг у соціальній мережі Facebook в сегменті Тернопільщини?Соціальна мережа Facebook давно перестала бути онлайн-простором тільки для особистого спілкування. Сьогодні – це платформа для швидкого та масштабного поширення інформації, а також – сприятливе середовище для реклами, чим успішно користуються власники бізнесу, маркетологи, різні спільноти та просто зацікавлені особи. Ще у червні 2017 року...  
Усі статті

© Громадянська мережа ОПОРА 2006-2019