Opora

Виборча компанія офіційно стартувала 31 грудня 2018 року. Закон України «Про вибори Президента України» прямо пов’язує можливість розпочати передвиборну агітацію із датою реєстрації особи кандидатом на пост Президента України у ЦВК.

Так, постановою ЦВК №14 від 4 січня 2019 року було зареєстровано кандидата на пост Президента України Ігоря Шевченка. Тож офіційно для цього кандидата агітаційна кампанія стартувала 5 січня.

Положення Закону України «Про вибори Президента України» наділяють кандидатів у президенти значними за переліком і різноманітними засобами здійснення агітації, які поєднує одна спільна вимога – агітація не повинна суперечити вимогам Конституції України та законів.

І все б здавалось просто, однак трапляються й незвичні випадки. Офіційні спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА відслідковують дотримання кандидатами на пост Президента України вимог законності при проведенні агітаційних кампаній. Вони виявили, що зареєстрований кандидат Ігор Шевченко застосовує технології зі збору персональних даних виборців, які можуть містити ознаки сумнівної законності.

На своїй персональній сторінці у мережі Facebook кандидат на пост Президента Ігор Шевченко зазначив, що вирішив відшукати собі дружину. А допомогти у цьому йому зголосилась журналістка Ярослава Коба.

11.01.2019 Igor Shevchenko

На своїй сторінці журналістка розповіла, що відбір потенційної дружини буде проводитись у форматі телевізійного та інтернет-шоу «Дружина для Президента».

11.01.2019 Igor Shevchenko show

На сайті кандидата на пост Президента жінок, які бажають взяти участь у шоу, закликають заповнити анкету. На сторінці анкети необмежене коло осіб, які виявляють прихильність до кандидата, можуть ввести свої персональні данні, зокрема ПІБ, дату народження, номер телефону, e-mail, місто, район, область проживання тощо.

11.01.2019 Igor Shevchenko anketa

Відповідно до положень Закону України «Про захист персональних даних» підставою для збору та обробки персональних даних є згода суб’єкта персональних даних на обробку його персональних даних. Така згода суб’єкта персональних даних – добровільне волевиявлення фізичної особи щодо надання дозволу на обробку її персональних даних відповідно до сформульованої мети їх обробки, висловлене у письмовій формі або у формі, що дає змогу зробити висновок про надання згоди. 

Проте таку згоду в осіб, які заповнюють анкету за посиланням, зазначаючи свої персональні данні, не просять надати, що містить ознаки порушення норм щодо збирання та накопичення персональних даних фізичних осіб.

Яким чином будуть використані ці дані, де вони будуть зберігатись та кому передаватись без згоди їх власників – невідомо. Однак, враховуючи те, що це суперечить закону та здійснюється під гаслами агітаційної кампанії кандидата на пост Президента Ігоря Шевченка, виникають обґрунтовані сумніви щодо законності цих дій.

Громадська омбудсменка із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА у Дніпропетровській області
Олена Чернецька
facebook logos PNG19750 greytwitter PNG29 grey2instagram greyyoutube PNG19 greyOPORA Githubtelegram PNG34 greyAndroid grey

Статті/блоги

  • 13 січня 2019Роман ГривінськийОбіцянки, чорний піар, креатив: як політики використовують рекламу в соціальних мережахПротягом грудня – першої половини січня спостерігачі ОПОРИ в Києві фіксували й аналізували оплачені повідомлення та ролики у Facebook, Youtube та Instagram. Порошенко святкує Новий рік на Софійській площі. Тимошенко обіцяє зняти президентську недоторканність. Богословська рекламує авторський канал на Youtube. Андрій Садовий рятує котиків. Про ці та інші тренди політичної...  
  • 13 січня 2019Василина Боруцька, Катерина ШарпатаТОП-5 конфліктів волинських осередків партій на старті виборчих перегонівПеред стартом виборчої кампанії та після початку виборчого процесу волинські осередки політичних партій робили публічні заяви стосовно опонентів чи конфліктів всередині власної організації. Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА на Волині проаналізували «найгучніші» конфлікти, які широко обговорювали у волинському політичному просторі, у мережі...  
  • 13 січня 2019Віктор Пічугін, Микола ЗінченкоМажоритарники проти списочників: як харківські нардепи відпрацювали 4 рокиНародні депутати є представниками українського народу, які діють в його інтересах під час законодавчого процесу. Вони беруть участь в обговоренні та прийнятті законів, у політичних дебатах під час виступу з парламентської трибуни, в реалізації права на депутатські запити та звернення. Напередодні першого пленарного засідання в 2019 році...  
  • 11 січня 2019Сергій Макаренко, Андрій ЧернегаЯк Черкащина обирала Президента: ретроспективаЦьогоріч всьоме з часів здобуття нашою країною незалежності українці обиратимуть Президента. Черговий виборчий процес глави держави уже стартував. Нині кандидати подають документи для реєстрації.  
  • 11 січня 2019Олена ЧернецькаКандидат на пост Президента збирає персональні дані для шоу «Дружина для Президента» без згоди виборцівВиборча компанія офіційно стартувала 31 грудня 2018 року. Закон України «Про вибори Президента України» прямо пов’язує можливість розпочати передвиборну агітацію із датою реєстрації особи кандидатом на пост Президента України у ЦВК.  
  • 09 січня 2019Юлія ЛисенкоПропозиція перенести центр виборчого округу №40 на ДніпропетровщиніСпостерігачі Громадянської мережі ОПОРА дослідили доцільність зміни центру виборчого округу №40 на Дніпропетровщині, що дозволить комісіям зекономити 58 годин робочого часу.  
  • 05 січня 2019Галина Сегеда«Волею народу», а не «чиєюсь примхою» обирається ПрезидентУ ЗМІ, соціальних мережах та «на кухнях» лунають категоричні, навіть екстремістські думки про те, що деяким політикам треба заборонити балотуватись, декого прогнати, а декого кудись кинути, деякі телеканали закрити, деяку політичну агітацію палити, а деякі категорії виборців позбавити права голосу.  
  • 02 січня 2019Роберт ЛорянМонастирищенська міська рада: один голос і ти депутат (Черкащина)Нещодавно, ми розповідали, як отримали протоколи Монастирищенської міської ради. Так ось, проаналізувавши протоколи, ми виявили, що результати виборів були сфальсифіковані, внаслідок чого дві партії отримали по одному додатковому мандату.   
  • 31 грудня 2018Андрій СавчукЯк користуватись бюджетними коштами у сезон виборів: лайфхаки для депутатівЯк користуватись бюджетними коштами у сезон виборів: лайфхаки для депутатів 31 грудня в Україні офіційно стартують президентські вибори, які з невеликою перервою переростають у парламентські. Часу ще ніби вдосталь, але невпинна робота на політичній ниві давно кипить. У цьому матеріалі ми б хотіли розповісти про те, як за допомогою бюджетних...  
  • 31 грудня 2018Марія ДомськаЯк політики використовують онлайн-маркетинг у соціальній мережі Facebook в сегменті Тернопільщини?Соціальна мережа Facebook давно перестала бути онлайн-простором тільки для особистого спілкування. Сьогодні – це платформа для швидкого та масштабного поширення інформації, а також – сприятливе середовище для реклами, чим успішно користуються власники бізнесу, маркетологи, різні спільноти та просто зацікавлені особи. Ще у червні 2017 року...  
Усі статті

© Громадянська мережа ОПОРА 2006-2018