Перша конференція нагадувала робочу зустріч представників організацій громадського контролю з країн Центральної та Східної Європи, де обговорювалися проблеми стандартів вотчдог діяльності. На пленарних сесіях ми обговорювали питання «Хто контролює контролюючих?», «Як зробити зрозумілою нашу діяльність для пересічних громадян?», «Конфлікт інтересів у діяльності організацій громадського контролю». Приємно, що цього року на конференції, яка вже стала традиційною у Польщі, була представлена і Україна, і що місія представлення українського вотчдог-сектору випала саме нам. За підсумками конференції, можна зробити висновок, що принципи та стандарти діяльності, які сповідують українські організації є спільними для всіх організацій громадського контролю з країн Центральної та Східної Європи.

Дводенний тренінг з "Community organizing" (організація громад) став гарним продовженням робочого тижня у Польщі. Тренінг проводили американські тренери, які мають досвід роботи з активізації локальних громад згідно з методологією Сола Алінського в європейських країнах.

Ми обговорювали методологію організації громади, яким чином завдяки виявленню існуючих конфліктів між децидентами та громадою можна досягнути вирішення місцевих проблем, розбирали позитивні приклади та вчилися слухати громаду. Засвоєнню знань сприяли рольові ігри та аналіз власного досвіду з організації громад. По закінченні інтерактивного тренінгу ми домовилися з тренерами, що наступного разу зустрінемося в Україні, щоб апробувати community organizing у вітчизняних реаліях.

Конференція у фонді Баторія була присвячена поки що невідомому в Україні  поняттю «whistleblowing» та аналізу законодавства, яке охороняє whistleblower`ів (інформаторів). Поняття whistleblowing`у описує ситуацію, коли працівники стають свідками порушення законодавства своїм керівництвом та вирішують проінформувати про це правоохоронні органи. В країнах розвинутої демократії права таких людей захищає закон про доступ до інформації. Таким чином, вони можуть не боятися звільнення чи переслідування зі сторони керівництва і можуть при потребі захисту суспільного інтересу розповсюдити інформацію про порушення за межами інституції, в якій працюють. На конференції досвідом ділилися представники органзацій, що захищають права інформаторів у Великобританії, Австралії та США.

Наостанок, ми завітали до офісу Асоціації лідерів локальних громадських груп, де познайомилися з методами проведення моніторингу місцевого бюджету та спеціальним програмним забезпеченням, розробленим для цього. Моніторинг місцевих бюджетів - непросте завдання, що вимагає залучення експертів-економістів, та в результаті монітори отримують загальну картину розвитку міста та можливість прогнозувати кількість залучених коштів на наступний рік.

Сподіваємося, що позитивних вражень та емоцій, отриманих від навчання у Польщі, українським учасникам вистачить надовго, а оптимізм та заряд енергії дозволить їм ефективно використовувати здобуті знання у своїй діяльності.

Учасники висловлюють подяку Фундації «Освіта для демократії» Програми «Зміни в регіоні» (RITA) за можливість поїздки до Варшави.