Кілька публікацій із ознаками джинси; політична реклама без маркування; позитивні інформаційні приводи для згадування лише окремих кандидатів на шпальтах – такі тенденції зафіксовані у друкованих ЗМІ Закарпаття, що вийшли минулого тижня.

У тижневику РІО (№40 від 03 жовтня, тираж – 14 950 пр.) на стор.5 розміщена публікація, в якій у суто позитивному контексті подаються месиджі про те, що письменник Василь Шкляр входить до політради партії «УКРОП»; його погляди про членів партії; погляди щодо ситуації у парламенті тощо. Загалом стаття містить позитивний інформаційний посил про партію «УКРОП». Подібної інформації про інші політичні сили чи їх членів не зафіксовано.

05.10 nz

На сторінці 4 тижневика інформація про актуальні суспільно-політичні події подана лише з точки зору кандидата на посаду міського голови Сергія Ратушняка та лідера партії «Громадянська позиція» Анатолія Гриценка.

05.10 rio 2

05.10 rio 3

На сторінці 6 видання міститься матеріал, який має ознаки агітації. Тут розповідається про Програму кандидата на посаду міського голови Хуста Олександра Бордея. Наводяться месиджі, які можуть спонукати виборця голосувати за цього кандидата. Водночас матеріал не містить позначки, що він агітаційний, він розміщений на сторінці як «звичайна» інформаційна публікація.

05.10 rio 1

У газеті Закарпатської облради та ОДА «Новини Закарпаття» (№109-110 від 03 жовтня, тираж – 16 010 пр.) на стор. 6 розміщено інтерв’ю із кандидатом на посаду міського голови Ужгорода Марією Бадидою. У матеріалі – суто позитивні інформаційні посили про спікера. Інтерв’ю із іншими кандидатами на посаду міського голови у цьому номері не зафіксовано. Від редакції не надано пояснень, чого із 23 кандидатів на посаду міського голови Ужгорода інтерв’ю вийшло саме із Марією Бадидою. Ця публікація містить інформаційні посили, які можуть спонукати виборця голосувати або не голосувати за конкретного кандидата. Але вона не означена як політична реклама, а розміщена на сторінці як «звичайна публікація».

05.10 nz

Інше інтерв’ю із Марією Бадидою із суто позитивним інформаційним посилом, вийшло і в муніципальній газеті «Ужгород» (№15 від 03 жовтня, тираж – 2 000 пр.). Інтерв’ю з іншими кандидатами не зафіксовано.

05.10 uzhgorod

У виданні «Закарпатська правда» (№37 від 03 жовтня, тираж – 16 800 пр.) на сторінці 4 зафіксована заява лідера «Опозиційного блоку» Юрія Бойка щодо ситуації із мораторієм на продаж сільськогосподарських земель. Коментарів представників інших політичних сил України про дану проблему не подано.

05.10 zakarpatska pravda

У газеті «Панорама» (№38 від 01 жовтня) подано детальну інформацію про те, як кандидат на посаду міського голови Іван Чубирко зустрівся із представниками однієї з громадських організацій на рахунок проблеми із намаганням відібрати від неї муніципальне приміщення. У матеріалі допущені тези, які можуть спонукати виборця голосувати або не голосувати за конкретного кандидата. Однак позначки, що це агітаційний матеріал, стаття не містить, вона подана як «звичайна публікація». Повідомлень про зустрічі інших кандидатів на посаду міського голови із громадськістю у цьому номері видання не зафіксовано.

05.10 panorama

ОПОРА нагадує: згідно із частиною 3 статті 52 Закону України «Про місцеві вибори», засоби масової інформації, інформаційні агентства мають збалансовано висвітлювати коментарі всіх кандидатів, суб’єктів їх висування щодо подій, пов’язаних із відповідними місцевими виборами.

Згідно із частиною 8 статті 60 Закону, усі матеріали передвиборної агітації повинні бути відокремленими від інших матеріалів і означені як такі.

 
Довідково:
Громадянська мережа ОПОРА провадить громадське спостереження за місцевими виборами в Україні, які відбудуться 25 жовтня 2015 року. Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль. Починаючи з 5 вересня, у всіх регіонах України працюють 144 довготермінові спостерігачі, до яких приєднаються понад 3000 короткотермінових спостерігачів у день голосування.