У Волинській області більшість політичних партій, місцеві осередки яких висунули своїх кандидатів на вибори, поширюють друковану агітаційну продукцію без вихідних даних, не відкривши виборчих фондів. Масові порушення умов та строків передвиборної агітації 2 жовтня зафіксували спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА.

В обласному центрі Волинської області фактично на усіх центральних вулицях та проспектах (пр. Волі, пр. Соборності, пр. Відродження, вул. Винниченка, вул. Ковельська, пр. Грушевського, вул. Львівська, вул. Володимирська, вул. Рівненська, пр. Молоді, вул. Гордіюк, вул. Ківерцівська та ін.) спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА станом на 2 жовтня зафіксували білборди без вихідних даних політичних партій, Волинські обласні осередки яких висунули своїх кандидатів на вибори.

Зокрема, зафіксовано білборди політичних партій «Свобода», «Блок Петра Порошенка «Солідарність», «Батьківщина», Радикальна партія Олега Ляшка, «Громадський рух «Народний контроль», «Об’єднання «Самопоміч», «Наш край» «Українське об’єднання патріотів «УКРОП» та «Європейська партія України». Кандидатів у депутати до Луцької міської ради від цих політичних сил 1 жовтня зареєструвала Луцька міська виборча комісія. Більшість із них також отримали повідомлення про реєстрацію кандидатів у депутати до Волинської обласної ради.

Усі політичні партії, офіційно зареєстровані у Луцькій міській та Волинській обласній ТВК, станом на 2 жовтня фактично уже мають право проводити передвиборну агітацію, розміщуючи білборди на вулицях міст та в районах. Така агітаційна продукція повинна бути оплачена з виборчих фондів кандидатів та партій. Однак, лише одна політична сила станом на 2 жовтня мала відкритий виборчий фонд.

«Ми отримали повідомлення від «Блоку Петра Порошенка «Солідарність» про відкриття виборчого фонду. Інші політичні партії станом на 2 жовтня ще не мають власних виборчих фондів. Однак, представники «Блоку Петра Порошенка» ще не приносили зразки друкованих агітаційних матеріалів, виготовлених за кошти виборчого фонду партії», - розповів заступник голови Волинської обласної ТВК Микола Євтушин.

Відповідно до ч. 6, Ст. 54 Закону України «Про місцеві вибори» передвиборна агітація здійснюється за рахунок і в межах коштів власних виборчих фондів кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, місцевих організацій партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі. Використання для передвиборної агітації коштів з інших джерел забороняється.

Зафіксували спостерігачі ОПОРИ білборди без вихідних даних і в інших населених пунктах Волинської області. Зокрема, такий вид агітації було зафіксовано у м.Рожище, смт Локачі, смт Стара Вижівка, с. Гірка Полонка (« Українське об’єднання патріотів «УКРОП»), м. Торчин («Батьківщина», «Свобода»), м. Ковель, м. Володимир-Волинський, м. Нововолинськ («УКРОП», «Батьківщина», Радикальна партія Олега Ляшка, «Наш край»), м. Ківерці, смт Маневичі, с.Колодяжне, смт Голоби («Батьківщина», Радикальна партія Олега Ляшка), смт Іваничі («Блок Петра Порошенка «Солідарність», «Свобода»).

Kandydat na posadu Volodymyr-Volynskogo miskogo golovy

Kandydat v deputaty Lutskoi miskoi rady

Громадянська мережа ОПОРА спробувала взяти коментарі у керівників штабів політичних партій, чию агітаційну продукцію без вихідних даних зафіксували на вулицях міст та селищ. Однак, більшість політичних партій «відхрещуються» від такої агітаційної продукції, пояснюючи, що агітаційні матеріали на носіях зовнішньої реклами розміщували не місцеві осередки партій, а центральні штаби, які знаходяться у столиці.

Крім того, на білбордах спостерігачами було зафіксовано агітацію від кандидата на посаду Володимир-Волинського міського голови, самовисуванця, Миколи Юнака. Жодних вихідних даних на білборді не зазначено.

Відповідно до ч. 2, Ст. 56 Закону України «Про місцеві вибори» друкований агітаційний матеріал повинен містити відомості про замовника та установу, що здійснила друк, його тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск. Розповсюдження друкованих агітаційних матеріалів без зазначених відомостей забороняється.

Інший вид друкованої агітаційної продукції – сітілайти – були зафіксовані лише в обласному центрі. Такий вид агітації ще кілька тижнів тому почали поширювати політичні партії «Українське об’єднання патріотів «УКРОП» та «Блок Петра Порошенка «Солідарність». Крім того, персонально використовує сітілайти для агітації кандидат від політичної партії «Свобода» Сергій Сівак, який розмістив свою агітаційну продукцію на вулицях Луцька ще два тижні тому. Усі сітілайти також не містять відомостей про замовника, установу, що здійснила друк, тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск.

Кандидат від «Свободи» Сергій Сівак, коментуючи ситуацію, зазначав, що розмістив своє зображення на сітілайтах не для агітації, а для того, щоб його впізнавали.

Нагадаємо, що відповідно до ч. 2, Ст. 54 Закону України «Про місцеві вибори» місцеві організації партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі, кандидати у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости мають право розпочати свою передвиборну агітацію з дня, наступного за днем прийняття відповідною територіальною виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидатів.

За коментарями звертайтеся:
Людмила Хомич
Координатор виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА у Волинській області
+380678896667
(#вибори15; #elect_ua; #opora; #опора)
 
Довідково:
Громадянська мережа ОПОРА провадить громадське спостереження за місцевими виборами в Україні, які відбудуться 25 жовтня 2015 року. Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль. Починаючи з 5 вересня, у всіх регіонах України працюють 144 довготермінові спостерігачі, до яких приєднаються понад 3000 короткотермінових спостерігачів у день голосування.