30 вересня – у період за 10 хвилин до опівночі – у приміщенні Ужгородської міської виборчої комісії з’явилися представники двох партій для подачі документів на реєстрацію. Мова йде про «Європейську партію України» та партію «Зелена планета». В підсумку – документи прийняли лише від однієї.

Як зафіксував спостерігач ОПОРИ, приблизно о 23.52 до приміщення ТВК зайшли представники «Європейської партії України», які принесли документи для реєстрації кандидата на посаду міського голови Івана Волошина. Члени комісії почали приймати документацію.

Приблизно о 23.58 до приміщення ТВК зайшли представники партії «Зелена планета» із документами для подачі на реєстрацію своїх кандидатів. Однак у той момент від них ніхто із членів комісії не підійшов приймати документи.

Близько 00.00 до приміщення ТВК зайшов представник «Європейської партії України» Іван Волошин, документи про реєстрацію якого як кандидата на посаду міського голови члени комісії прийняли напередодні. На той момент Іван Волошин уже був зареєстрований як «кандидат №1» до Ужгородської міської ради від «Європейської партії України».

Далі, як видно із відео, Іван Волошин почав «пояснювати» членам комісії, що документи іншої політичної сили після 00.00 приймати не можна.

У таких діях вбачаються ознаки відхилення від вимог частини 17 статті 27 Закону України «Про місцеві вибори», згідно з якою «ніхто не має права втручатися в діяльність виборчої комісії, крім випадків, передбачених цим Законом». Втім ніхто із членів комісій жодних претензій до кандидата не висловив.

Опісля Іван Волошин покинув приміщення комісії. Голова комісії Яків Чернобук, як видно з відео, пояснив представникам «Зеленої планети», що приймати документи не будуть, оскільки закінчилася доба – 30 вересня – час, до якого, згідно із вимогами Закону, можна подавати документи на реєстрацію кандидатів на посаду голів рад та в депутати.

У даному випадку Громадянська мережа ОПОРА вбачає ознаки відхилення від вимог законодавства. Так, згідно з частиною 2 статті 41, частиною 2 статті 42, частиною 3 статті 43 Закону, подання документів для реєстрації кандидатів на посаду голів рад та у депутати дійсно закінчується за 24 дні до голосування, тобто – о 23.59.59 30 вересня. Однак представники «Зеленої планети» зайшли у приміщення ТВК до закінчення вказаного терміну, відтак члени комісії повинні були почати приймати від них документи, виходячи із фактичного часу – коли представники партії фізично зайшли до приміщення комісії.

Аналогічно – згідно з вимогами частини 16 статті 77 Закону – виборець, який прийшов на дільницю о 20.00 (час закриття дільниці) – має право отримати бюлетень і проголосувати.

Відтак, на думку спостерігачів ОПОРИ, члени Ужгородської виборчої комісії повинні були прийняти документи для реєстрації від партії «Зелена Планета», але не зробили цього.

У коментарі ОПОРІ голова комісії Яків Чернобук зазначив: «Останні прийняті документи – були від «Європейської партії України». Від партії «Зелена планета» ми навіть не почали приймати документи, оскільки на момент прийому настала дата 1 жовтня 2015 року. Уже було 4 хвилини по півночі, що зафіксовано присутніми».

Представниця партії «Зелена планета» Ольга Ярина сказала спостерігачу ОПОРИ, що їх представники дійсно занадто пізно прийшли на ТВК, визнала, що це – саме їх помилка, і наголосила: жодних претензій до дій членів Ужгородської виборчої комісії у партії нема.

Спостерігач ОПОРИ запитав у кандидата від «Європейської партії України» Івана Волошина, навіщо він наголошував членам комісії що до їх дій. На що Іван Волишин відповів: «Я казав, щоб мені процитував Закон голова комісії. Він процитував, я це зафіксував на відео. Я йому не вказував, що робити. У мене претензій до роботи комісії немає. У мене претензії до представників влади, які хотіли зареєструвати мого «двійника» у 00.04. А згідно з законом, прийом документів триває до 00.00».

ОПОРА нагадує, що в Ужгороді на цих виборах дійсно спостерігається ознака використання технології «кандидатів-двійників». Однак, доходимо висновку, що якби хтось дійсно поставив собі за мету зареєструвати на посаду міського голови Ужгорода ще одного або кількох кандидатів із прізвищем «Волошин», то це можна було б без проблем зробити у період із 21 до 30 вересня, не чекаючи останніх хвилин доби 30 вересня. Відтак теза, що «влада хотіла зареєструвати «двійника» Івана Волошина», викликає сумнів.

Відтак у подіях, що відбулися в останні хвилини доби 30 вересня у приміщенні ТВК, закарпатські спостерігачі ОПОРИ вбачають ознаки створення інформаційного приводу, а не проблеми чи загрози, що може стосуватися організації та проведення виборного процесу.

 

За коментарями звертайтеся:
Феськов Володимир
координатор ОПОРИ у Закарпатській області
+38 066 317 36 13
(#вибори15; #elect_ua; #opora; #опора)
Довідково:
Громадянська мережа ОПОРА провадить громадське спостереження за місцевими виборами в Україні, які відбудуться 25 жовтня 2015 року. Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль. Починаючи з 5 вересня, у всіх регіонах України працюють 144 довготермінові спостерігачі, до яких приєднаються понад 3000 короткотермінових спостерігачів у день голосування.