В Ужгородській міській виборчій комісії член від партії «Об’єднання «Самопоміч» Іван Повхан взяв участь у засіданні, під час якого його зареєстровано кандидатом до міськради. Іван Повхан, після голосування за свою реєстрацію, продовжив працювати на засіданні, голосуючи за інші проекти рішень, при цьому будучи уже одночасно і членом ТВК, і кандидатом у депутати.

06 вересня постановою Центральної виборчої комісії № 230 (додаток 13) Івана Повхана призначено членом Ужгородської міської виборчої комісії.

01.10 povchan tvk

28 вересня Іван Повхан був одним із 14 присутніх на засіданні комісії, де розглядалися питання реєстрації кандидатів від різних політичних сил.

01.10 porjadok dennyj prysutni

Питанням №4 порядку денного стояло розгляд заяви Ужгородської міської організації політичної партії «Об’єднання «Самопоміч» про реєстрацію 14 кандидатів у депутати Ужгородської міської ради.

01.10 porjadok dennyj

У поданому списку кандидатів Іван Повхан значиться як кандидат від цієї політичної сили на окрузі №10.

01.10 spysok kandydativ

Згідно із даними протоколу, за прийняття постанови комісії №16 про реєстрацію кандидатів «Самопомочі» проголосовано одноголосно 14 присутніми членами ТВК.

01.10 postanova 16

Тобто, член комісії Іван Повхан, можна зробити висновок, голосував за свою реєстрацію як кандидата.

01.10 golosuvanja

Далі, будучи одночасно і членом ТВК і уже зареєстрованим кандидатом у депутати, Іван Повхан продовжив роботу у засіданні, голосуючи ще за 7 питань порядку денного.

У таких діях  спостерігачі ОПОРИ вбачають ознаки грубого порушення законодавства, а саме – вимоги, згідно з якою членами виборчої комісії не можуть бути кандидати на виборчі посади. Крім того, голосуючи за свою власну кандидатуру, а потім – за кандидатури потенційних конкурентів, у діях члена ТВК вбачається ознаки виникнення так званого «конфлікту інтересів».

У коментарі ОПОРІ голова Ужгородської міської виборчої комісії, представник партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» Яків Чернобук зазначив, що не вбачає у даному фактові порушення законодавства. З його слів, кандидатом людина стає тільки з моменту прийняття рішення виборчою комісією. «Член комісії, який був зазначений у виборчому списку, склав присягу і він був у праві голосувати за ті питання, які стояли на засіданні, оскільки на момент голосування він ще не являвся кандидатом у депутати, – каже Яків Чернобук. – Починаючи із сьогоднішнього засідання (30 вересня – Авт.) згаданий громадянин уже є кандидатом, і він уже не в праві брати участі у голосуванні за ті чи інші рішення комісії».

На зауваження спостерігача ОПОРИ, що член ТВК Іван Повхан після розгляду питання №4 брав участь у голосуванні ще за сім питань порядку денного, будучи уже одночасно і членом ТВК, і зареєстрованим кандидатом, Яків Чернобук сказав: «В даному випадку я не вбачаю порушення те, що виборча комісія не дотримала процедури стосовно того, що не було поєднання в момент голосування саме по прийнятим тим  чи іншим питанням... питання поєднання члена Ужгородської виборчої комісії та кандидата в єдиній особі».

ОПОРА наголошує: згідно з вимогами частини 3 статті 21 Закону України «Про місцеві вибори», до складу виборчої комісії не можуть входити кандидати в депутати, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, їх довірені особи, представники в територіальній виборчій комісії, уповноважені особи місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, офіційні спостерігачі, посадові та службові особи органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, військовослужбовці, судді, працівники судів та правоохоронних органів (...)».

 

За коментарями звертайтеся:
Феськов Володимир
координатор ОПОРИ у Закарпатській області
+38 066 317 36 13
 
(#вибори15; #elect_ua; #opora; #опора)
Довідково:
Громадянська мережа ОПОРА провадить громадське спостереження за місцевими виборами в Україні, які відбудуться 25 жовтня 2015 року. Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль. Починаючи з 5 вересня, у всіх регіонах України працюють 144 довготермінові спостерігачі, до яких приєднаються понад 3000 короткотермінових спостерігачів у день голосування.