Протягом кампанії спостереження за позачерговими виборами народних депутатів в Чернівецькій області, ОПОРОЮ зафіксовано більше 30 порушень. Переважно ці порушення пов'язані з веденням передвиборчої агітації (фінансування, розміщення), псуванням агітаційної продукції. Був зафіксований один випадок фізичної агресії щодо агітаторів одного з кандидатів. Про це повідомили спостерігачі під час прес-конференції, яка відбулась 23 жовтня в Чернівцях.

0 chernivtsi pr

Починаючи з вересня 2014 року, за виборами спостерігали довготермінові спостерігачі в кожному з чотирьох округів Чернівецької області, а в день виборів до них долучаться 28 короткотермінових спостерігачів, які, окрім спостереження за законністю організації та проведення дня голосування на виборчих дільницях, здійснюватимуть швидкий статистичний паралельний підрахунок голосів.

Спостерігачі ОПОРИ наголошують, що в суботу, 25 жовтня, День тиші, коли заборонена будь-яка політична реклама. А тому звертаються до партій та кандидатів, органів місцевого самоврядування, власникам рекламних площ виконати норму закону і про те, що передвиборні агітаційні матеріали знімаються з 24 години останньої п'ятниці перед днем голосування.

0 chernivtsi pr2

На гарячу лінію ОПОРИ 099 010 65 51 протягом виборчої кампанії надійшло близько 20 звернень. Найбільше вони стосувались повідомлення про порушення. Також консультації щодо виборчого законодавства просили штаби, члени дільничних виборчих комісій, виборці.

Характеристика виборчих перегонів в округах Чернівецької області:

201 округ

В окрузі з центром в Чернівцях виборча агітаційна кампанія щодо партій стартувала ще задовго до реєстрації списків. Переважно партії та дуже незначна частина кандидатів рекламують себе на білбордах та в ЗМІ. Загалом в Чернівцях агітаційна кампанія щодо кандидатів-мажоритарників проходила дуже мляво. Тільки цього тижня активізувалась частина кандидатів в народні депутати (проводять прес-конференції, закликають одне одного на дебати тощо). Однак з 12 кандидатів публічну агітаційну кампанію проводить менше половини. Частина агітаційної продукції розміщена в непердбачених для цього місцях, не за кошти виборчого фонду.

202 округ

В межах 202 виборчого округу агітаційну активність проявляють половина з зареєстрованих 16 кандидатів (найбільше - партійні висуванці). Основними порушеннями в окрузі є порушення правил ведення агітації, а саме друк агітації без вихідних даних, оплата агітаційних матеріалів не з коштів передвиборчого фонду, розміщення агітації в невідведених для цього місцях та пошкодження агітаційної продукції. Від кандидатів по цьому окрузі час від часу надходять повідомлення про використання адміністративного ресурсу та підкуп виборців, але наразі не вдалось знайти підтвердження цим випадкам. Також, за словами одного кандидата, його опоненти використовують проти нього технічних кандидатів, завдання яких розпорошити голоси виборців.

203 округ

Останнім часом виборча активність суб’єктів виборчого процесу на терені виборчого округу 203 суттєво зросла. Політичні партії роблять ставку на зовнішню агітацію у вигляді білбордів. Найбільшу активність серед кандидатів-мажоритарників проявляють вісім з 12 зареєстрованих кандидатів. Повноцінної вуличної кампанії ніхто з кандидатів не веде, на відміну від партій. Деякі кандидати робили спробу організувати публічні дебати. Втім домовитись один з одним у них так і не вийшло. Звичним явищем для округу стали випадки пошкодження, знищення чи викрадення агітаційного майна. Зафіксовано випадок фізичного перешкоджання у здійсненні передвиборчої агітації. Що ближче до виборів, то частіше спостерігачам почали повідомляти інформацію про непрямий та прямий підкуп виборців, випадки адміністративного ресурсу, яка наразі не знайшла підтвердження.

204 округ

Ситуація в окрузі є достатньо напруженою: непоодинокі випадки псування агітаційної продукції, публічні звинувачення конкурентів у застосуванні адміністративного ресурсу та ймовірного підкупу виборців, часом застосування чорного піару. Однак, з іншого боку ситуація є відносно конкурентною, адже випадки застосування адміністративного ресурсу на відміну від 2012 року фіксуються з боку декількох кандидатів, проте окремі заяви щодо його використання спостерігачами не підтверджуються. Основні політичні баталії відбуваються саме на полі мажоритарників, тоді як боротьба між політичними партіями відбувається в контексті боротьби кандидатів. З 19 зареєстрованих кандидатів найбільш активно себе проявляють п'ятеро, один же знявся з перегонів, так і не розпочавши агітації. Щодо порушень, то наразі це переважно такі, що стосуються використання виборчих фондів та організації зустріч з виборцями, порушення правил ведення агітації, псування політичної реклами конкурентів.

Чернівецьке представництво Громадянської мережі ОПОРА відкрило гарячу лінію за номером 099 010 65 51. Важливу інформацію можна знайти на сайті Чернівецького представництва Громадянської мережі ОПОРА http://oporacv.orgта на сторінці в Facebook – https://www.facebook.com/oporaChernivtsi

Мапа порушень: http://map.oporaua.org/
Додаток для Android Вибори 2014: http://goo.gl/I7M3TN
 
Детальніше:
Надія (ВІРНА) Бабинська, тел.: +380502104847, virna(at)opora.org.ua
Григорій Сорочан, тел: +380636286772, g.sorochan(at)opora.org.ua
Довідково:
Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль. Починаючи з вересня 2014 року, Мережа залучить до моніторингової кампанії 213 довготермінових спостерігачів, які працюватимуть у всіх регіонах України від офіційного старту виборчої кампанії до оголошення остаточних результатів виборів. У день голосування, 26 жовтня, до них долучаться більше 2 000 активістів для здійснення швидкого статистичного підрахунку голосів. 
 
Twitter:https://twitter.com/opora (@opora)